חמישה ספרי העשרה עצמית שהעצימו אותי השנה

תנו לאנשים חכמים להאיר את עיניכם בתבונות שלהם. זה משחרר

כחובבת פרוזה מושבעת, כבוגרת החוג לספרות של אוניברסיטת תל אביב וכבת של שני תולעי הספרים הגדולים שהכרתי (גם אמי וגם אבי קוראים שני ספרים מדי שבוע מאז שאני זוכרת את עצמי), נמנעתי תמיד מקריאה, עיון או דפדוף ב”ספרי רוח”. זה נראה לי במשך שנים רדוד ולא אינטליגנטי.

חבר טוב שלי, קנה לי ספר שכזה אחרי פרידה, הוא נקרא “המסע”. אני חושבת שנשארתי ערה וקראתי אותו כל הלילה, למעשה כך נפתחתי לז’אנר והתחלתי לתור אחרי ספרים ומדריכים רוחניים כאלה בעצמי. הגישה הבלתי אמצעית למחשבות, חלומות, תשוקות וכלים לצמיחה אישית הפכו ספרות שכזו למשמעותית בצורה שקשה לי לבטא במילים. אני יכולה אפילו להגזים ולומר שהרבה מההצלחה והצמיחה שלי אני תולה בהם. אני נוטה לסמן משפטים שנגעו והדהדו בי חזק בקיפול זעיר בתחתית העמוד. אולי בתקווה שאחזור אליהם יום אחד (כמו הרגע הזה) או להשאיר פירורי מחשבות לאדם אהוב שיקרא בעקבותי.

1. “כוחו של הרגע הזה”, אקהרט טולה – “לחשוב שאתה זה הצורה הפיזית שאתה שוכן בתוכה, עם המעטפת הפסיכולוגית שלה, ועם הסיפורים שאתה מספר לעצמך על מי ומה שאתה וכל מה שקרה לך בחיים שלך, זו אשלייה.”

2. “אינטליגנציה חיובית”, שירזאד צ’אמין – “בפעם הבאה שאתם מחבקים אדם אהוב, נסו לחוות את החיבוק בצורה טוטאלית במשך 10 שניות. במקום ללכת לאיבוד במערבולת מחשבות, נסו לחוש את נשימותיכם ואת דופק הלב שלכם, את תחושת המגע הגופני ואת משקל גופכם על הקרקע. כאשר אתם מדברים עם אהוביכם נסו להביט באישוניהם, לזהות את צבעם ואת הניצוץ שבהם.”

3. “המסע”, ברנדון בייס – “אפשרו לעצמכם להרגיש באופן מלא. אומץ אמיתי הוא המוכנות להרגיש במלואו את מה שאתם מרגישים ברגע זה. אתם יכולים לנסות לברוח מהרגשות שלכם, אבל הם ישיגו אתכם בסופו של דבר. הם ירדפו וישיגו אתכם, עד שלבסוף תתייאשו מהמרדף. היו מוכנים לשבת בשקט, להיפתח אל הרגשות שלכם ולחוש אותם במלואם. תבחינו אז מה נשאר.”

4. “טיפוח הפוטנציאל האנושי”, ג’סונומה טנזין פאלמו –“האמת היא שכאשר מתחילים לבחון ולהבין את העקרונות של סבל, ארעיות והעדר עצמי, מוצאים מאחוריהם דרך מהפכנית לחיות משוחררים בעולם. אנחנו משוחררים רק כשאנחנו יכולים לרקוד בסמסרה, כשאנחנו מבינים שהסבל או האושר נמצאים בתודעה, שהכול משתנה מרגע לרגע, כמו זרם חשמלי; הכול זה רטט של הופעות והיעלמויות רגעיות שחולפות ביעף.”

5. “המקומות שמפחידים אותך”, פמה צ’ודרון – “האויב הרחוק של השמחה הוא הקנאה. לפני שתרגלתי שמחה במזלם הטוב של אחרים, לא ידעתי שאני מסוגלת להיות כה קנאית. כשגילית זאת הרגשתי מושפלת, בלשון המעטה. נדהמתי לראות באיזו עוינות התייחסתי להצלחה של אנשים אחרים. תרגולים אלו חושפים את מגרעותינו הנסתרות. אנחנו חשים לפעמים חוסר חשק לתרגל אותם אך זוהי בדיוק הסיבה שעלינו להמשיך ולהתאמן: אנחנו צריכים לתרגל כדי לדעת לקבל את עצמנו כפי שאנחנו.”

ספר מז’אנר דומה יהיה “דלתות התודעה” של אלדוס האקסלי

והספר הבא ברשימה שלי הוא “חשוב והתעשר” של נפוליון היל שהוא לא ספר של צמיחה כלכלית אלא ספר על בחירות. ספר ששינה את חייהם של אנשים שאני מאד מעריכה ונמצא במקום ראשון ברשימה שלהם.

שתפו

5 תגובות
 • ראומה

  הגב

  תודה על השיתוף וברכות על האתר החדש הנפלא!

 • עזרא

  הגב

  הנושאים בספרים הללו נוגעים לליבי,
  מעוניין לקרוא.
  נראה על פניו שניתן כאן ללמוד מניסיונם של אחרים.

  תודה.

 • האני

  הגב

  תודה על השיתוף וההשראה.
  כיף ללמוד ממישהו בעל השפעה כמוך.🙏

 • רונית גפן

  הגב

  היי מיכל, גמאני מתעניינת בספר החיים והמתים הטיבטי.. הדעות עליו חלוקות יש כאלו שיאמרו כי בוא משעמם וכאלו שיאמרו שהחכימו ולקחו כמה תובנות..
  איך היתה החוויה שלך? האם זה באמת עוזר למי שהמוות נושא כואב /מפחיד וכו?
  לצערי, בשנה האחרונה נפרדנו מחמי היקר.. הורינו היקרים, שייבדו לחיים ארוכים ובריאים, חצו את גיל ה 80 ואני מבינה שזה חלק מהחיים..אבל ממש לא יודעת איך להתכונן אליו…

 • אסתי חן

  הגב

  ספרים מדהימים ותודה רבה על ההמלצות!!!
  ממליצה גם על ״ להעיר את הענק שבפנים״ של המנטור אנתוני רובינס.
  הרבה הצלחה באתר.
  שמחה שמחולק לנושאים
  תוסיפי טיפוח הגוף – תפריטים מומלצים לגוף שלך ( בגילגול הבא אזמין גובה כזה ורגליים לא נגמרות- בגלגול זה אסתפק בברזייה ובחיטוב😉)
  והמלצות לאימונים ( רק אימוני כוח או אירובי גם?)
  תודות!!!!
  ממליצה להוסיף רובריקה למשפטי השראה ומוטיבציה
  שלך, אסתי

השאירו תגובה