שמן קוקוס לא טוב לכם

למה בעצם השקרים שהכניסו לכם לראש – לא עובדים יותר

בשנתיים האחרונות עבר שמן הקוקוס ממדפי האמבטיה לאלו במטבח. כל אתרי הוולנס החלו מהללים את האגוז האקזוטי הזה וגם אני הצטרפתי לטרנד והכנסתי אותו לקפה שלי במקום חלב שקדים כמעט בכל בוקר מזה שנה. בשבועות האחרונים נשמעים קולות ששמן הקוקוס וקרם הקוקוס הוא הדבר הכי גרוע שאפשר להכניס לעצמנו לגוף (90% שומן רווי.צריך להחליף 100 אחוז שומן רווי בתשעים אחוז. ולהוסיף, רק לשם השוואה בשמן חמניות יש 10%, בזית 14% ובחמאה 60%). ביקשתי מתומר שטיינמץ התזונאי האהוב עלי בעולם לאסוף את כל המחקרים האחרונים ולעשות קצת סדר בבלגן:

זה שנים ארוכות שהתקשורת והמדיה החברתית מפציצים את מוחנו אין ספור פעמים ב”מיטב” המאמרים המדעיים העדכניים, ולכן אין זה פלא שאף אחד כבר לא יודע למה להאמין. אז הנה לכם סיקור והסבר מלא, מבעל תואר במדעי התזונה וטבעוני רב שנים, מדוע שמן קוקוס הוא הדבר האחרון שתרצו להכניס לגוף שלכם.

שמן קוקוס מעלה את הכולסטרול בדם

אנו יודעים כבר כחצי מאה כי שמן קוקוס הוא אחד מהחומרים עם ההשפעה השלילית הגדולה ביותר על כולסטרול בדם. במחקר שיצא ב-1974, וכלל מאות מומחי לב וכלי דם, נמצא כי החלפה של שמן קוקוס לשמן סויה יכול להוריד את הכולסטרול מ-200 ל-150. כמו כן נמצא כי שמן קוקוס עשוי להיות גרוע יותר משומן בקר, אך לא חמור יותר מחמאה. ויותר מכך, ב-7 מחקרים נוספים נמצא כי 2 כפות של שמן קוקוס איכותי ביום מעלה את הכולסטרול ב-14%.

שמן קוקוס מעלה את HDL (כולסטרול טוב) בדם

רבים מתומכי ואוהבי שמן הקוקוס יזעקו כי צריכה של שומן רווי (שהינה רוב תכולתו של שמן קוקוס) מעלה את הכולסטרול הטוב בדם. זוהי אכן אבחנה נכונה אך מטעה. כיום רמות גבוהות של HDL בדם אינו נחשב כגורם מגן מפני תחלואות כלי דם ולב. זאת למרות שהוא נמצא בקשר מובהק בהקשרים לסיכון לתחלואת זו.

סגולות בשר הקוקוס אינן זהות לשמן

שקרים של התעשייה

מחקרים על אוכלוסיות אשר אוכלות הרבה קוקוסים רבות מוצגות ע”י אלו שמנסים למכור שמן קוקוס לקהל הרחב כ”ראיות והוכחות” שאין לו השפעות שליליות. אחד המחקרים הללו הוא היעדר שבצים ומחלות לב על יושבי האי קיטאווה (דרומית לפפואה גינאה החדשה). אם מתעמקים לתוך המחקרים הללו ניתן לראות שהתזונה שלהם התרכזה סביב פקעות ושורשים  כגון בטטות, פירות, עלים ירוקים, אגוזים, תירס, קטניות ומספר פעמים מועט במהלך השבוע דג. משמע הם אכלו בעיקר תזונה טבעונית לא מעובדת אז אין פלא שהם לא סבלו ממחלות עורקים ולב. אחד מהמזונות הצמחיים והטבעיים שהם אכלו היה אגוזי קוקוס ולא שמן קוקוס.

חלב קוקוס אינו שווה בריאות

צריכה של חלב קוקוס אומנם אינה מזיקה כשמן קוקוס אך צריכה בתכיפות של מעל 3 פעמים בשבוע הינו מקושר עם סיכון מוגבר למחלות כלי דם, לב ושבץ. ואין זה פלא כי חלב קוקוס יכול לפגוע בתפקוד העורקים באותה חמורה כנקניק וביצה (מק מאפין של מקדונלדס). במחקר הנ”ל השוו בין 3 ארוחות עם אותם כמות קלוריות: ארוחה מערבית (ביצה ונקניק מק מאפין עם 2 לביבות), ארוחה מקומית סינגפורית עתירת שומן (אורז מבושל בחלב קוקוס עם אנשובי וביצה) וארוחה דלת שומן (דגני בוקר מסוכרים, חלב דל ומיץ). שני הארוחות עתירות השומן הראו פגיעה משמעותית ביכולת העורקים להתרחב ולהתכווץ לעומת ארוחת הבוקר הסוכרית והמחרידה שלא הראתה שום השפעה מכיוון שלא הכילה כלל שומן רווי.

MCT – שרשראות שומן רוויות וקצרות

במהלך השנים האחרונות התפרסמו מחקרים רבים על ההשפעה החיובית של שרשראות שומן רוויות וקצרות בעיקר על המעיים והמיקרובים (החיידקים שחיים אצלנו במעיים), ואכן רבים מאלו שמוכרים לנו שמן קוקוס יגידו זו בדיוק. אבל אי אפשר להשליך את ממצאי המחקרים בנוגע ל-MCT על שמן קוקוס. מדוע? שמן MCT מורכב אך ורק מ-MCT (חומצה קפרילית וחומצה קפרית, לרוב 50% מכל אחד) לעומת שמן קוקוס שמכיל רק 10% MCT. רוב חומצות השומן (בעיקר חומצה לאורית ומירסטית) הינן מהסוג שמעלות כולסטרול משמעותית LDL . כמו כן ייתכן כי גם MCT מעלה את הכולסטרול עד כ-15% לעומת קבוצת ביקורת שצרכו שמן חמניות.

אז לסיכום, האמונה הפופולרית שתעשיות שמן הקוקוס מפיצות על סגולותיו הבריאותיות אינן מגובות על ידי המדע. צריך להתייחס אל שמן קוקוס כאל מקורות אחרים של שומן רווי בתזונה. עד כדי כך שבמאמר שהתפרסם ב- The Journal of the American College of Cardiology המלצתם בנוגע לשמן קוקוס הינה: להימנע.

שתפו

4 תגובות
 • Leee

  הגב

  וקוקוס ???
  האם קוקוס זה בסדר ????

 • טלי

  הגב

  היי
  אני צורכת מעל 3 שנים חלב קוקוס בקפה (כרגע כוס) לאור מה שקראתי עכשיו אני מעדיפה להמנע ממנו. על איזה תחליף את ממליצה?
  טלי

 • נעמה

  הגב

  כמו כל דבר בעולם… פשוט לא להגזים איתו. הכל במידה 🙂

 • רבקה

  הגב

  שמן קוקוס מי עשה את המחקר ואיפו אפשר לקרוא מאמרים רפואים

השאירו תגובה