5 דרכים שיעזרו לכם להירדם

לישון זה קריטי.

למצב רוח, לעור הפנים, לרמת האושר והריכוז. כשאנחנו ישנים הגוף שלנו מרפא את עצמו, והמחשבות נחות לרגע.

מחסור בשינה אם כן, הוא הדבר הכי גרוע שיכול לקרות לנו. עינוי, פשוטו כמשמעו. ורק אדם שסובל מהפרעות שינה, יבין זאת.

אני סובלת מהפרעות שינה סלקטיביות, וזה אומר שאני לא נרדמת לפני ימי צילום. זה התחיל עוד בעונה הראשונה של מאסטרשף, הייתי בת 28, בהריון ובלחץ, ופשוט לא נרדמתי.

באותם ימים מאפרת היתה מגיעה אלי הביתה בשעה ארבע וחצי בבוקר להכין אותי לתכנית. וזה נגרר לצערי למשך עשור של צילומים והתווסף אל הימים בהם הגשתי את תוכנית הבוקר. חודשים ארוכים של מחסור שינה מצטבר. לפני התכנית הייתי מבועתת מהמחשבה שלא אתעורר לשידור החי. בשאר הימים, איך לומר, הייתי נופלת שדודה אל השינה המתוקה כאביר לזרועות אהובתו אחרי הקרב.

מה לא ניסיתי? עם מי לא התייעצתי? שום דבר לא היה פיתרון קסם למעט כדורי שינה. וזה היה פשוט סיוט. היום אני חייבת להודות שאני במקום משמעותית יותר טוב. עדיין יש לי מידי פעם לילות מאתגרים, אבל בסה”כ, לימדתי את עצמי להירגע ולהירדם.

הפתרונות שעזרו לי הם מאד סובייקטיביים, כי לדוגמה יש אנשים שאומרים שאסור לאכול או לשתות אלכוהול או קפה שעתיים לפני שינה, אבל עלי זה לא משפיע. מה גם שרבים מחברי הטובים ביותר שייכים לזן האנשים שלא נרדמים בלי הקפה של הערב. בשיא הרצינות.

מה שכן, איכשהו כולנו נרדמים יותר טוב כשאנחנו נוסעים לחופש, (זאת בזכות המערכת הפרה-סימפטית שלוקחת שליטה על המערכת העצבית). בחופש אנחנו ישנים חזק, חוזרים לחלום כי בחופש אנחנו יוצאים מהלחץ ומשחררים את החרדה מהמחר. כי מחר.. ובכן, מחר טוב.

אז עד החופשה הבאה אספתי לכם חמש דרכים שבחרתי לעצמי מתוך בליל העצות להירדמות קלה שזמינים היום לסובלים. שתפו אותי בשיטות שלכם, ובתקווה ניפגש בחלום…

 

 1. גורבת גרביים

אין אצלי אפשרות בכלל להירדם בלי גרביים בחורף! הגרביים מחממות לי את כל הגוף ועוזרות לי לעיטוף הכללי. אם יקרה מצב שאני מתעוררת בלילה עם רגליים קפואות וללא גרביים, אין סיכוי שאצליח לחזור ולהירדם.

 

 1. נשארת ערה בכוח

אחרי שקראתי מחקר שנערך בסקוטלנד, שמצא כי אנשים שסבלו מנדודי שינה שהתבקשו לשכב ערים עם עיניים פקוחות עד שיעצמו, נרדמו מהר יותר מאשר אלו שנאבקו לישון, החלטתי לנסות את העניין. גיליתי שהמאבק בנדודי השינה מתקצר פלאים. ממש כך כנגד כל הסיכויים.

 

 1. מעסה את האוזניים או בין הגבות

אולי זה נשמע מוזר, אבל לנקודות מסוימות בגוף יש יכולת ריפוי פנומנליות! הרפואה הסינית מסמנת לנו את שתי הנקודות האלה כמעודדות זרימת דם לחלקים בגוף שיעודדו אצלכם את השינה. עסו את המקום בלחיצות עדינות בין דקה לשתיים. זה מיד ירגיע.

 

 1. פורקת את המטרד לגורמים בשעות מוקדמות של היום

אם אתם מבינים על עצמכם שאתם קצת כמוני ולא מצליחים להשאיר את כל הדאגות שלכם בצד לפני השינה, נסו לפרוק את הדאגה על הנייר או בשיחה עם חברים ומשפחה. העיבוד של הרעיונות הקשים, ולהגיד בקול רם את הדבר הכי גרוע שיקרה יעזור מאוד.  אצלי זה בד”כ : “מקסימום איהיה מפורקת מעיפות כל היום.. אבל זה בשום צורה לא פוגע בביצועי על המסך.”

 

 1. נשימות סרעפתיות ומדיטציה

נסו לתרגל מדיטציה קצרה, אפילו של 5-8 דקות לפני השינה. נשימה מהבטן ולא מהחזה. עובדת כמו קסם ועושה פלאים בהכנה לשינה ומרגיעה את המחשבה והגוף.. אבל צריך להתרגל לזה ולתרגל את זה. איכשהו בדרך, כשהפכנו “מבוגרים וחשובים” שכחנו איך לנשום. תביטו על הבטן של תינוק כשהוא ישן ותבינו איך עושים את זה.

 

 

שתפו

3 תגובות
 • עידן

  הגב

  זה נושא גדול ומורכב. לא מדברים עליו מספיק.
  פוסט מצוין, תודה.
  עידן

  נ.ב. אני מנסה עם כוס יין אדום/בירה ומדיטציות מיוטיוב.

 • ליאת

  הגב

  את מהממת

 • יעל

  הגב

  פוסט מצויין, מדוייק ובלי תיאוריות אינסופיות – אם רק לילה אחד זה יעבוד לי, דיינו😊

השאירו תגובה